2A Teknik Logo

Isı Pompaları

Isı pompaları, iklimlendirme teknolojisine sahip ürünlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Çeşitli küresel iklim değişikliklerinin olumsuz bir şekilde dünyayı etkilemesi ile birlikte farklı iklimlendirme çözümleri üretilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda fosil yakıtlı ısıtma ürünlerinin ısıyı kimyasal bir reaksiyona sokması ile ısı pompaları ısıyı transfer ederek elde etmektedir.

Isı pompaları genel olarak soğutma, ısıtma ve sıcak su kullanımını bir cihazda toplamakta olup ısı kaynaklarına göre de yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır. Isı pompaları transferlerini gerçekleştirdikleri enerjileri yalnızca havadan değil su ve toprak gibi farklı ortamlardan da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ısı pompaları; su, hava ve toprakta ki ısı enerjilerinin evlere taşınmasını sağlar ve evlerde ki sıcaklık konforunu artırır. Bu doğrultuda doğada herhangi bir şekilde zehirli gaz salınımı gerçekleşmemektedir.

Isı-pompaları

Isı Pompalarının Özellikleri

Isı pompaları kolay kullanımı ve yüksek oranda tasarruf sağlaması ile yenilenebilir enerjiden de tasarruf elde edilmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda ısı pompaları sıcak su ve soğutma için gerekli olan enerjilerin %75’ini doğadan %25’ini ise elektrikten almaktadır. Bu doğrultuda hava koşullarından da herhangi bir şekilde etkilenmemektedir. Isı pompaları yağmurlu, güneşli ve karlı hava koşullarında son derece rahat bir şekilde kullanılabilen özelliklere sahiptir.

Isı Pompası Çeşitleri

Isı pompaları, ısıtma için gerekli olan enerjinin havadan alınması ve bina içerisine taşınmasını sağlayan pompalardır. Söz konusu pompaları genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar monoblok hava kaynaklı ısı pompaları ve split hava kaynaklı ısı pompalarıdır.

Monoblok Hava Kaynaklı Isı Pompaları

Tek bir parçadan elde edilen ısı pompası monoblok ısı pompaları olarak ifade edilir. Söz konusu pompalar bina içerisinde ki ısı pompasına ait olan herhangi bir ünitenin içerisinde yer almaz. Tüm parçalar dışarda yer alan ünitede toplanmış bir şekildedir. Monoblok ısı pompalarının montajı sırasında tesisat sistemlerinin bu kullanım için uygun olması gerekmektedir. Monoblok ısı pompaları montajdan hemen sonra gaz gibi ayarların yapılmasını gerektirmemektedir. Isı pompalarında ki sistemin yapısı doğrultusunda hidrolik iç ünite montajı gerçekleştirilmektedir.

Ayrık Tip (Split) Hava Kaynaklı Isı Pompaları

İki parçadan elde edilmekte olan bu pompalar bir dış bir de iç üniteden meydana gelmektedir. İç ünite ile dış ünite arasında bakır botu bağlantısı bulunmaktadır. Söz konusu bağlantının gerçekleştirilmesi için servis ve malzeme bedeli ödenmektedir. Bu doğrultuda monoblok ısı pompalarının kurulumuna göre çok daha zahmetli bir yapıda olduğunu ifade etmek mümkündür.

İletişime Geç!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Enerji 2A
Merhaba,
Bilgi almak için hemen iletişime geçin!