2A Teknik Logo

Kazan Dairesi Elektrik Tasarım ve Projelendirme

Kazan dairesi binalarda ki ısıtma sistemlerinin sağlanması için gerekli olan sistemlerden meydana gelmektedir. Çeşitli mekanik sistemlerin oluşturulmasının yanı sıra elektrik tasarım ve projelendirmeye de ihtiyaç duyulan kazan dairelerinde ısı gereksiniminin 50000 kcal/h’ten daha fazla olduğu binalarda zorunludur. Orta büyüklükteki ve küçük binalarda bodrum katlarının kazan dairesi olarak kullanılması mümkündür. Büyük yapılarda ise bağımsız bir alanda kazan dairesi yapmak çok daha uygundur. Bu doğrultuda kazan dairelerini ısıtma sistemlerinin beyni olarak ifade etmek mümkündür.

Kazan Dairesi Elektrik Tasarım ve Projelendirme Nasıl Olmalıdır?

Kazan dairesi elektrik tasarımı ve projelendirme noktasında çeşitli kriterler bulunmaktadır. Söz konusu kriterler aşağıdaki gibidir.

  • Katı, sıvı ya da gaz türünde ki bir yakıtın yakılabilmesi için enerji elde edilmesi ve söz konusu enerjinin de farklı amaçlar ile verimli kullanıma sunulabilmesi için doğru tasarımlar yapılması gerekmektedir.
  • Tesisat tasarımı göz önüne alındığında enerjilerin kaynağı durumunda bulunan kazanların doğru yerleşimlerinin yapılması gerekir. Bu durum güvenlik açısından sorunsuz bir işletim gerektirmektedir.
  • Binaların Enerji Performans Yönetmeliği kapsamında kullanım alanının 2000 metrekareyi geçtiği binalarda merkezi ısıtma yapılması zorunludur. Bu noktada elektrik tasarım ve projelendirmenin de söz konusu yönetmelik kapsamında hazırlanması gerekir.
  • Cihazlar için gerekli olan elektrik enerjisini sağlayacak olan panonun etanj tipi ex-proof olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kumanda bütanları pano ön kapağına monte edilmeli ve kapak açılmadan bütanlar ile açma ve kapama işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Elektrik dağıtım panosu kapsamında kazan dairelerinin dışında olması durumunda ise pano ve aksesuarların ex-proof olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ana pano ile brülör kumanda panosu arasında besleme hattı projede hesaplanan şekilde olmalıdır.
  • Aydınlatma sistemlerinin tavandan 50 cm aşağıya sarkacak şekilde ya da üst havalandırma seviyesinin altında olacak biçimde zincirler ile ve armatürler ile yapılması gerekmektedir.
  • Brülör kumanda panosu etanj tipi olması gerekmektedir. Ana kumanda panosundan ayırt edilebilir şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Ana pano ile brülör kumanda panosunun arasında besleme hattı olmalıdır.
  • Her kazan dairesi için özel topraklama gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kazan ve kazana ait olan çelik bacalar için tek topraklama tesisatı yeterlidir.

Profesyonel Kazan Dairesi Elektrik Tasarım ve Projelendirme

Sizin de kazan dairesi elektrik tasarım ve projelendirme konusunda profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz. Firmamız bu alanda en kaliteli hizmetleri sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Enerji 2A
Merhaba,
Bilgi almak için hemen iletişime geçin!